• Asistent/ka:Lenka Poupová
 • Počet dětí: 21
 • Budova: Bezručova

AHOJ, PRVNÍ TŘÍDO!


MILÉ DĚTI, MILÍ RODIČE,

UŽIJTE SI KRÁSNÉ PRÁZDNINY! PŘEJI VÁM HODNĚ SLUNÍČKA, HODNĚ NOVÝCH ZÁŽITKŮ, HODNĚ ODPOČINKU. PROSTĚ SI UŽIJTE LÉTO PŘESNĚ PODLE SVÝCH PŘEDSTAV A HLAVNĚ VE ZDRAVÍ!
V ZÁŘÍ SE NA VÁS BUDU TĚŠIT :-)) 
ŠÁRKA MICHÁLKOVÁ ČERVEN

33 Sluníčko ideas in 2021 | slunce, nápady, děti

 Je před námi poslední měsíc tohoto školního roku. Zde je několik důležitých informací k následujícím dnům a týdnům:

 

1) V pátek 11.6. se vypravíme na Děčínský zámek, kde máme objednanou pěknou akci

Pojďme si hrát na zámek“. Jedná se o kostýmovanou prohlídku, kde se děti pohádkovou formou seznámí s tím, jak vypadal život hraběcí rodiny a při tom budou plnit různé soutěžní úkoly.

Cena je 50 Kč (zaplaťte prosím do čtvrtka 10.6.).

Sejdeme se ráno ve třídě, v osm hodin společně vyrazíme pěšky směr zámek.

S sebou vhodné turistické oblečení a obuv podle počasí, do batůžku svačinu a pití, dobrovolné kapesné (kdyby náhodou někde bylo možno koupit zmrzku nebo nějakou drobnost).

Učení tento den potřebovat nebudeme :-)) Návrat mezi 12:00 a 12:15 hodin ke škole.

 

2) Na závěr školního roku, v úterý 29.6.2021, nás čeká školní výlet do ZOO Ústí nad Labem. Pojedeme vlakem, v ZOO nás místní objednaný zoovláček vyveze na kopec a pak už hurá za zvířaty a dalšími radostmi :-))

Cena výletu je 120 Kč (60 Kč vstup do ZOO, 20 Kč vláček, 40 Kč cesta vlakem tam a zpět). Prosím o zaplacení do středy 23.6. Děkuji. Podrobné informace k tomuto výletu včas dostanete.

 

3) Ze třídních schůzek už víte, že vybíráme také 250 Kč na sešity a další pomůcky do 2. třídy. Vše potřebné objednám u pana Diviše v Bynově (levněji než v obchodě prodává naší škole „balíčky“ pro jednotlivé ročníky) na konci června tak, abych v přípravném týdnu na konci srpna mohla dětem nachystat sešity atd. Prosím o zaplacení do čtvrtka 24.6. Děkuji.


4) Společné focení třídy proběhne v předposledním červnovém týdnu. Přesnější informace dám včas vědět.

 

5) V pondělí 28.  června nás také čeká návštěva děčínské knihovny, kde bude dětem paní knihovnicí slavnostně předána knížka jako ocenění pro všechny šikovné čtenáře a čtenářky :-))  Vše zdarma.

 

6) Na vysvědčení se děti mohou těšit ve středu 30. června (tento den bez bačkor, končíme v 8:45) a od čtvrtka 1. července začínají zasloužené letní prázdniny :-))

Ráda bych dětem k vysvědčení koupila drobný dáreček, který bude stát 22 Kč :-)) Děkuji za zaplacení do 24.6. a za neprozrazení dětem :-))

Ve škole se znovu, už jako druháci, sejdeme ve středu 1. září 2021 :-))

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KVĚTEN
 - Děkuji rodičům za vysokou účast na našich online třídních schůzkách :-)) Ráda jsem vás alespoň takhle zdáli viděla :-))

 - čtvrtletní hodnocení jsem vám poslala přes Školu online, další informace ke známkám najdete v notýsku


 - Podle zpráv z MŠMT by testování našich prvňáčků mělo probíhat už jen jednou týdně, tzn. v pondělí.

OD PONDĚLÍ 17.5. DOCHÁZÍ K OBNOVENÍ PŮVODNÍ, BEZROTAČNÍ VÝUKY. VEŠKERÉ INFORMACE JSEM VÁM POSLALA DO ŠKOLY ONLINE.
 

DUBEN
Nový měsíc duben už bude určitě veselejší:-)) Děkuji za krásné obrázky z prožitých Velikonoc, udělaly mi velkou radost a vy si je můžete prohlédnout na tomto webu.

V pondělí 19. dubna se konečně vrátíme do školy - nastupují 1., 3. a 5. třídy. Po týdnu budeme střídat s distanční výukou.
Veškeré informace k testování žáků naleznete na webu Máchovky nebo níže, doporučuji přečíst a podívat se na instruktážní video.     ODKAZ ZDE

Souhrn nejdůležitějších informací si můžete přečíst TADY


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

BŘEZEN


Nový měsíc březen začal pěkně - jarními prázdninami :-)) Pokračoval však bohužel opětovným zavřením škol, které se tentokrát týká i 1. a 2. tříd.

Veškeré informace k výuce najdete na výukovém webu online.machovka.cz

Věřím, že se zase brzy uvidíme, moji milí prvňáci!

Vaše paní učitelka


ÚNOR
V pátek 26.2. nás čeká projektové dopoledne na téma  Masopust
. S sebou tento den penál, notýsek, masku nebo karnevalový převlek, poloviční sváču, pití, 10 Kč na koblihu :-)) a dobrou náladu. Učení nechte doma, nebudeme ho potřebovat.


Od soboty 27.2. do neděle 7.3. si děti užijí jarní prázdniny.
MÁME TU POLOLETÍMilí rodiče, milé děti,
blížíme se ke konci 1. pololetí, které bylo opravdu neobvyklé. Chtěla bych vám moc poděkovat a moc vás pochválit. Děti za to, jak se snaží, jak pracují s radostí, jak jsou hodné a jak se k sobě navzájem hezky chovají :-)) Rodičům obrovské díky za velkou pomoc a bezvadnou spolupráci nejen v době distanční výuky. 

Ve čtvrtek 28.1. nás čeká první vysvědčení ("Výpis vysvědčení"). Rozdávat ho budeme 4. vyučovací hodinu, do té doby se učíme normálně podle rozvrhu. Končíme tedy v 11:40 hodin. Prosím jen maminky, aby dohlédly na slavnostnější oblečení dětí :-)) Do aktovky přidejte také nějaké desky na vysvědčení, aby se jim nezmačkalo dříve, než se s ním doma pochlubí.:-)) Tento pololetní "výpis" si můžete nechat doma, na konci 1. třídy pak děti dostanou "pravé" vysvědčení, kde budou zapsána obě pololetí pod názvem "Vysvědčení".
V pátek pak následují jednodenní pololetní prázdniny. Druhé pololetí začne v pondělí 1. února 2021.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A teď ještě pár informací, které bych vám moc ráda předávala na třídních schůzkách, jenž se bohužel nemohou konat, tak vás prosím o trpělivé a pozorné přečtení následujících řádků:

1) PSANÍ PEREM
Děti jsou postupně pasovány na písaře, tzn. mohou začít psát perem. Každé z nich si ode mě vybírá pero Tornádo, kterým bude psát do Písanky i do ostatních sešitů. Pokud si někdy děti nebudou jisté (třeba při trénování nového písmenka), mohou se vrátit na chvilku k tužce. Jiná pera dětem prosím nedávejte, budou psát všichni Tornádem. Pokud už pero dopíše, kupte mu stejný typ. Tato pera se žákům dobře drží, jsou tvarovaná pro správný úchop, nejsou finančně náročná.
Dětem už jsem také říkala, že nebudeme používat zmizíky. Pokud udělají v Písance chybu, slabě tužkou jednou čarou přeškrtnou chybné písmenko a vedle nebo nad to napíší správně. Perem nic škrtat nebudou, ani přepisovat několikrát přes sebe :-))
Stále platí (a bude platit celou 1. třídu), že u psaní do Písanky musí rodič u svého dítěte sedět, ne jen dohlížet na dálku, aby hned viděl případný špatný tvar, špatný sklon a pomohl dítěti v tu chvíli, kdy je potřeba.
Samozřejmostí je správné sezení a držení tužky nebo pera - viz info z minulých měsíců a odkazy na webu třídy.

2) ČTENÍ VE SLABIKÁŘI
Umíme už celkem dost písmen, čteme slabiky, dvojslabičná slova, jednoduché předložkové vazby a začínáme pomalu se slovy trojslabičnými. Vše, co čteme, čteme po slabikách a slabiky obloučkujeme. Věnujte prosím při čtení pozornost tomu, aby si děti nepředšeptávaly slabiky dopředu a pak neříkaly rovnou celé slovo, chtějte po nich jako já ve škole, aby opravdu připravily pusu na první písmeno, první slabiku a pak teprve přidávaly slabiku další. Aby dvakrát neopakovaly slabiku první, tzn. např. ve slově POLE musí číst PO - LE, ne PO - PO - LE. Někteří tuto chybu dělají.
Každý den mají děti za úkol čtení ve Slabikáři, na vás rodičích je, jestli dítě bude číst stránku jednou, nebo některou část několikrát - to když vidíte, že to dítěti moc nejde. Ale opět - je nutné u prvňáka sedět a dívat se na text, který čte. Abyste věděli, že si nevymýšlí, že opravdu čte, co má. Při čtení si děti musí  prstem ukazovat po slabikách. Každá slabika má svůj oblouček. 
Děkuji vám za to, jak vzorně svým dětem podepisujete každodenní čtení ve Slabikáři. Dohlédněte jen ještě na to, aby v knížce byla záložka, aby děti nemusely listovat a hledat, kde jsme skončili.
Záložky by byly vhodné ve všech učebnicích Děkuji.

3) MATEMATIKA
Pustili jsme se do 2. dílu Matematiky, počítáme do šesti. Používáme dřevěná počítadla, nově také papírová "dopočítadla" a samozřejmě prsty :-)) Děti jsou šikovné, práce jim jde od ruky :-)) Při zapisování čísel ale po nich chci pečlivost, aby čísla byla napsaná tak, jak jsme se to v Uvolňovacích cvicích učili. S odbytou prací je vracím, musí si opravit. 
Učíme se i zapisovat příklady (viz poslední domácí úkol), kde děti ze školy vědí, že si v dalších řádcích musí hlídat zapisování čísla pod číslo, znaménka pod znaménko.
Zkusili jsme si napsat "Opakovací práci za 1. pololetí" a měla jsem opravdu radost. Téměř všichni měli jedničku s hvězdičkou :-))

4) ROZVRH HODIN
Stále se učíme podle upraveného rozvrhu, tzn. bez hudební výchovy a bez tělocviku. Jedna hodina TV nám v rozvrhu zůstala na případnou vycházku. Od dětí víte, že dokud nemrzlo, snažila jsem se, aby po svačině alespoň na 20 minut  mohly vyběhnout na školní dvůr. Až to půjde, doufám, že se nám to občas znovu podaří :-))

Připravujte aktovku podle tohoto rozvrhu, děti nemusí nosit pořád všechny učebnice.

5) PŘÍPRAVA DO ŠKOLY
Připomínám, že
 - každý den je potřeba podepsat notýsek, který mají děti z domova nalinkovaný a nadepsaný včetně datumů alespoň na dva týdny dopředu
 - denně je potřeba prohlédnout a připravit penál, tzn. ořezat tužky, pastelky, zkontrolovat, že v penálu je ořezávátko, guma
 - pastelky nestačí jen v základních barvách, používáme i růžovou, fialovou, šedou, atd.
 - všechny učebnice a sešity je třeba mít obalené
 - na sešity děti potřebují velké desky - mělo by se jim tam vejít vše, kromě Slabikáře

6) WEBOVÉ STRÁNKY TŘÍDY
Na webové stránky třídy 1.B na www.machovka.cz pravidelně přidávám fotografie a povídání k různým akcím. Jsem ráda, že si s dětmi najdete čas a společně stránky sledujete a poslechnete si jejich vypravování a komentáře k fotkám. Máte tak možnost alespoň tímto způsobem nahlédnout do života naší třídy.:-))

7) KONTAKT S RODIČI
Jsem ráda, že funguje možnost whatsappové komunikace, která je pro mě i pro vás rychlá. V době distanční výuky jsem měla radost ze spousty fotek, které jste posílali a i nyní vás touto cestou mohu upozornit např. na důležitou zprávu ve Škole online, kterou potřebuji, abyste si přečetli. V systému Školy online pak vidím jména šikovných rodičů, kteří už mou zprávu četli. Děkuji také za vaše reakce a milé zprávy, kterými mi někteří z vás odpovídáte :-))

8) ABSENCE
Pokud dítě chybí ve škole, je potřeba jej co nejdříve omluvit. Jako první mi tedy přes telefon nebo Školu online napište omluvenku, proč dítě chybí a pak, s jeho návratem do školy, mi do notýsku do "Sdělení" už stačí napsat třeba jen "nemoc 10. - 16.2." Důležité je přijít si pro úkoly, aby žák, až mu bude lépe, mohl látku s pomocí rodičů doplnit. Každá stránka v Písance, Slabikáři, Matematice i Prvouce musí být doplněná, proto nenechávejte dětem práci nashromáždit, to se pak zvládnout nedá.
A jen malá přímluva - nechávejte děti doma opravdu jen v nutných případech (bříško nebo hlavička je bolí každou chvilku, ale "jen na chvilku" :-)

9) VADY ŘEČI
Pokud dítě trápí hlásky, které mu nejdou vyslovovat, předpokládám, že navštěvujete logopedii a na základě doporučení odborníků doma pravidelně výslovnost trénujete :-)) Je hodně špatné nechat školáka vyslovovat "jak chce" a logopedickou vadu neřešit. Kromě toho, že si jeho "šišlání" časem začnou všímat děti, je problém hlavně v tom, že dítě pak mívá potíže i při diktátech, kdy píše tak, jak vyslovuje. Tedy špatně. 

10) NA ZAMYŠLENÍ
Děti bych chtěla pochválit nejen za pracovní nasazení, ale také za to, jak pěkně umí pozdravit, poprosit, poděkovat. Přesto si pravidelně zásady slušného chování připomínáme a povídáme si o nich.
Vysvětlujeme si také, že neslušná slova do školy nepatří... Že umíme mluvit i proto, abychom druhému řekli, pokud se nám něco nelíbí. Že není v pořádku řešení problému hrubostí, strkáním, nadáváním. Nelekejte se, že by se něco takového ve třídě dělo, to určitě ne, ale narážíme někdy na to, že děti se snaží hrát si o přestávce třeba podle filmů, které sledovaly během víkendu. Pohádky to vždycky nejsou. A horory určitě nebyly natočené pro dětské hlavičky, které si těžko srovnají, co je skutečné a co ne.....

PŘEJI VÁM HODNĚ SIL A ENERGIE DO DRUHÉHO POLOLETÍ A DOUFÁM, ŽE SE DOČKÁME UKLIDNĚNÍ KOVIDOVÝCH OMEZENÍ A BUDEME SE MOCI POTKAT I VE ŠKOLE.
JEŠTĚ JEDNOU VELKÉ DÍKY ZA VAŠE ŠIKOVNÉ DĚTI A ZA VAŠI SPOLUPRÁCI.:-))

A VĚŘTE TOMU, ŽE VŠECHNO TO, CO DO SVÝCH DĚTÍ V 1. TŘÍDĚ VLOŽÍTE, SE VÁM BOHATĚ VRÁTÍ :-))

Šárka Michálková

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEDEN 2021
KLIDNÝ VSTUP DO NOVÉHO ROKU 2021 A HLAVNĚ HODNĚ ZDRAVÍ VÁM VŠEM PŘEJE VAŠE TŘÍDNÍ UČITELKA :-))

Jsem moc ráda, že se můžeme dál vzdělávat ve škole, sice s rouškami, ale společně :-))
Rozvrh i nadále platí ten upravený, podle kterého jsme se učili před vánočními prázdninami. 
Denně končíme v 11:40 hodin.
Družina je v provozu. Ranní na Bezručovce, odpolední na Máchovce. 

---------------------------------------------------------------------------------------

POSLEDNÍ ŠKOLNÍ INFO V ROCE 2020
1) Dle rozhodnutí vlády půjdeme naposledy do školy tento pátek 18.12.2020.

Třídní vánoční besídka se proto přesouvá na tento den. Děkuji všem rodičům, kteří už poslali dárečky pro vylosovaného spolužáka z dvojice (velké díky i za balíčky pro další kamarády). Děti budou mít určitě radost. Vysvětlili jsme si, že Ježíšek nosí dárky domů pod stromeček až na Štědrý večer, do školy by to takhle brzy nezvládl, proto si uděláme radost na vánoční besídce dárečky, které si připraví děti pro potěšení navzájem jeden druhému :-)) Proto prosím, abyste nikdo nezapomněli svým dětem s touto důležitou přípravou pomoci, aby nikdo nebyl smutný, že na něj spolužák nemyslel .-))

Připomínám tedy, že v pátek budou děti potřebovat penál, notýsek, ubrousek na svačinu, hrníček, lžičku, sáček oblíbeného čaje, cukr, trochu cukroví ke slavnostní svačince a slavnostnější oblečení.

Budeme si povídat o vánočních zvycích, poslouchat koledy, baštit dobroty a rozbalovat dárečky :-))

 

2) V pátek děti také dostanou slíbené portréty. Bude to velký formát a aby děti sklo nerozbily ještě před prohlédnutím rodiči, chci vás poprosit, pokud to bude jen trochu možné, abyste si v pátek v 11:40 h po vyučování portréty přišli před školu od svých dětí převzít (jestli si s fotkou odvedete své dítko nebo ho přenecháte družině, to je na vás….). Pokud nemůžete přijít, ani vyslat např. babičku, další možnost je dát mi vědět, že se pro portrét stavíte ve třídě – v pátek do 14 hodin, nebo že si ho převezmete až v novém roce...Varianta, že vám váš prvňáček donese vše domů nerozbité, je možná také, ale nezdá se mi moc pravděpodobná :-))

 

3) Vánoční prázdniny budou od19.12. do3.1.2021. Do školy se vrátíme v pondělí 4.1.2021.

Během těchto 2 týdnů je potřeba s dětmi opakovat čtení ve Slabikáři (alespoň obden), aby nezapomněly písmenka a také opakovat a nechat děti na papír psát psací tvary písmen, která tento týden zvládneme (viz Písanka). Ze slabik už přecházíme na krátká slova, takže při čtení písmen a slabik už by si děti měly být celkem „jisté v kramflekách“. Sami jistě poznáte, zda váš školák při čtení dlouho rozmýšlí. Pak to chce „trochu přidat“ a číst častěji. Připomínám, že nečteme po písmenech, ale slabikách, tzn. dítě si nepředšeptává písmena, ale připraví pusu na první písmenko ve slabice a pak připojí rovnou písmeno další. Buďte trpěliví, každému to trvá jinak dlouho :-)) Chce to pravidelné trénování.

 

4) Všechny sešity budou mít děti přes Vánoce u sebe, zkontrolujte, že je vše obaleno (některé slabikářové obaly už se trhají). Notýsek nalinkujte prosím vždy alespoň na 2 týdny dopředu a zároveň nadepište dny, nadpisy a datumy.

 

5) Přeji vám krásné a klidné vánoční svátky, hodně radosti s vašimi dětmi a do nového roku 2021 hlavně zdraví!

Budu se těšit na další spolupráci s vámi a věřím, že v dalším roce už bude naše setkávání méně „online“ a více „osobně“.

Šárka Michálková

P.S. Na webu třídy máte spoustu krásných fotek z našeho třídního života, sedněte si k nim se svými dětmi, ať vám povypráví :-))

PROSINECZačíná poslední měsíc v roce a já věřím, že už bude klidnější a "normálnější", než ty minulé. Přesto stále platí spousta opatření, takže bohužel nemůžeme s dětmi uskutečnit různé předvánoční akce, jako je divadlo, vánoční trhy, vánoční besídka pro rodiče, atd...Důležitější je ale v této chvíli zdraví a to ostatní si vynahradíme příští rok :-))
Myslím, že i tak si ve škole,  "v rámci možností", dobu předvánoční užijeme :-))

Co nás tedy čeká?

 - začal advent, takže jsme si na jeho úvod přečetli "Povídku o Ježíškovi" a v adventním kalendáři (adventních rukavičkách) si první vylosovaná Viktorka mohla vzít čokoládovou figurku. Do Vánoc se vystřídají všechny děti, na každého se dostane:-))
Třída už je vyzdobená, stromeček krásně svítí a dnes jsme pomalu začali poslouchat koledy ( a kreslit čerty :-))

 - ve čtvrtek 3.12. proběhne focení černobílých portrétů, jsem ráda, že se budou fotit skoro všechny děti. Věřím, že budete s výsledkem spokojeni :-)) Tak nezapomeňte dětičky vymydlit, načesat...Paní fotografka dorazí někdy kolem 10. hodiny. Hotové portréty v klipu dostanou děti pod vánoční stromeček (informace k tomu vám ještě pošlu přes notýsek).

 - zatím do odvolání se učíme podle upraveného rozvrhu, který máte vlepený v zadní straně notýsku (denně do 11:40 h, AJ obě skupiny bude zatím učit p. uč. Machalová, druhá půlka tou dobou bude mít se mnou český jazyk, necvičíme, nezpíváme :-))

 - každý den po svačině se snažíme alespoň na chvíli vyběhnout na dvůr, aby se děti mohly nadechnout bez roušek. Někteří nemají čepice, dohlédněte prosím na to, aby je děti měly, protože venku už není žádné teplo :-))

 - protože v sobotu 5.12. je Mikuláš a naše školní "mikulášská parta" letos do tříd vzhledem k situaci nedorazí, připravíme s paní asistentkou dětem na pondělí menší balíčky (jako že je tam Mikuláš přes víkend nechal:-)) - dětem neprozrazujte, bude to překvapení. Obsah balíčku nakoupíme z vybrané stokoruny, stejně jako čokoládovou figurku do adventního kalendáře a malý dárek pod stromeček. Proto děkuji všem rodičům, že peníze poslali:-))

Ráda bych ale také v pondělí 7.12. děti překvapila ještě něčím dalším, co ale neprozradím ani rodičům, aby to z nich dětičky "nevytáhly" :-)) V pondělí odežeňte všechny bacily, aby nám ve škole nikdo nechyběl.

 - v průběhu prosince také začneme pomalu ve psaní přecházet z tužky na pero. Dětem už jsem říkala, že ty, co netlačí na tužku, píší úhledně a mají stránky ve velké Písance pěkné, budu postupně "pasovat na písaře", což znamená "oficiální" potvrzení od paní učitelky, že si žáček "zaslouží pero", které spolu s "pasovací listinou" ode mne dostane. Pera proto nekupujte, mám je připravená. A protože každému bude trvat různě dlouhou dobu, než se písařem stane, někdo bude moci psát perem už v prosinci, někdo v lednu, někdo možná později :-)) Pera už gumovat nepůjdou, zmizík určitě používat nebudeme :-))


 - poslední školní den před Vánoci si s dětmi uděláme třídní vánoční besídku. Tento den prosím o hezké slavnostní oblečení, žádné učení děti potřebovat nebudou.
Do aktovek jim připravte: penál, notýsek, hrníček, lžičku, sáček oblíbeného čaje, trochu cukroví k slavnostní svačince, dáreček pro vylosovaného kamaráda (viz info níže), možno také drobné dárečky pro kamarády další...:-))

V prvním prosincovém týdnu vylosujeme dvojice dětí, které si pod třídní vánoční stromeček připraví navzájem nějaký malý dárek pro radost. Poprosím vás, rodiče, o spolupráci a pomoc dětem s přípravou tohoto dárku, s jeho zabalením a napsáním jména, komu je dáreček určen a od koho. Zabalené balíčky můžou děti přinášet v průběhu následujících dní, budeme je ukládat do krabice a pak dáme pod stromeček při vánoční besídce. Moc děkujeme.
Každé z dětí dostane také dáreček za vybrané peníze od rodičů + portrét v klipu :-)) Na ten doporučuji nějakou igelitovou tašku, nebo ještě lépe - osobní odnesení rodiči, aby se nerozbil :-)) To se ale ještě domluvíme.

Pokud by se cokoliv změnilo, informace dostanete přes notýsek, příp. WhatsApp.

Přeji vám krásné adventní dny a hlavně buďme zdraví.

Šárka Michálková


HODNOCENÍ DISTANČNÍ VÝUKY


29.11.2020

Milí rodiče,

doufám, že se všichni těšíte dobrému zdraví a současnou situaci v rámci možností zvládáte. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se osobní a ani on-line třídní schůzky nebudou konat.

Vedení školy se po konzultaci s pedagogy školy rozhodlo přistoupit k upravené formě čtvrtletního hodnocení. Důvodem je zachování určité objektivity a nadhledu na společné zhodnocení. Chceme Vám i žákům poskytnout zpětnou vazbu k distanční výuce. 

Žáci byli hodnoceni  pomocí stupnicepísmen:A, B, Ca N.  

A znamená, že žák pracuje svědomitě a velmi dobře. Odevzdává všechny zadané úkoly v termínu a on-line hodin se pravidelně účastní. Zvládá komunikovat případné potíže a poradí si v případě problémů.

znamená, že žákpodává nevyrovnaný výkon, plní a odevzdává zadané úkoly pouze částečně či po termínu, pasivně se účastní on-line hodin.

C znamená, že žák podává velmi nízký výkon, práce odevzdává nevyplněné nebo jen v malém množství, on-line výuky se účastní pasivně nebo vůbec. 

N znamená, že žák úkoly a práce neodevzdává a výuky se neúčastní. Nekomunikuje,  neprojevuje žádný aktivní přístup a ani žádné úsilí situaci jakkoliv měnit.

Ve Škole online a v zadní části notýsku najdete v pondělí tabulku s tímto hodnocením. Pozor - je to pouze hodnocení za dobu domácí “distanční” výuky. Známky zadané před uzavřením škol a po jejich opětovném otevření se “zhodnotí” na pololetním vysvědčení.:-))

Děkuji ještě jednou za vaši vzornou spolupráci.

Š.Michálková
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

LISTOPAD

Parkhotel Plzeň | Hotel v srdci Borského parku - Podzimní odpočinek s vínem

13.11.2020
NÁVRAT ŽÁKŮ DO ŠKOL

 Dobrý den, milí rodiče,

jsem ráda, že děti se budou moci od příští středy 18.11.2020 vyučovat normálně ve škole. Zde máte několik organizačních informací, které je třeba vědět.

1) Děti si od vás vezmu u vchodu do školy ve středu 18.11. ráno v 7:40 h a půjdeme společně do třídy. Šatny jsou stále ještě v opravě, boty necháme před třídou, na bundy jsem nakoupila věšáčky – pověsíme je též na chodbě, aby nemusely být přes židličky.

2) Všechny děti musí mít roušku, tentokrát i po dobu vyučování (povinné jsou alespoň 2 roušky na den, dvě jsou opravdu potřeba – občas se dětem utrhla gumička, nebo roušku někam založily a proto je nutné mít druhou). Každý den je nutná rouška nová, čistá, vypraná.

3) Moc děkuji za vaši práci s dětmi,za vypracovávání všech úkolů.
Po návratu do školy budeme určitě první i druhý týden jen opakovat, tzn.v Živé abecedě „pojedeme“ znovu stránky, které už jste četli doma – kroužkovat na domácí čtení budeme tentokrát ne dolní číslo strany, ale číslování horní. Prosím, abyste tedy podepisovali po zopakování strany nahoře u zakroužkované stránky. Předpokládám, že zvládneme v tomto „opakovacím režimu“ 2 strany za den. Prosím tedy o dva každodenní podpisy Źivé abecedy. Děti vám ukáží, kde :-)) Děkuji.

Také uvolňovací cviky a psaní čísel v rychlosti zopakujeme na nakopírované papíry.

Opakovat budeme i matematiku, tam budu kopírovat strany, které jste zvládli doma a budeme společně nebo samostatně vypracovávat jen některá cvičení.

V prvouce si pustíme Oskarova videa a pojedeme dál, protože téma „Podzim“ se opakuje ve všech dalších ročnících. Navážeme tedy tématem Rodina. Prosím vás, abyste doma zkusili najít nějakou fotografii vaší rodiny, budeme ji potřebovat v tom následujícím týdnu. Pokud nemáte možnost fotku oskenovat nebo vytisknout, nebojte, ty „originální“ si necháme chvíli na nástěnce a pak se vám vrátí.:-))

Domů si děti budou zatím nosit pouze Živou abecedu (čtěte denně). Ostatní učebnice budou po dobu opakování ve škole. Pokud se objeví v deskách, znamená to, že v tom daném předmětu už je „doopakováno“.

Nakopírované listy, se kterými budeme pracovat, si budou děti dávat do průhledných růžových a modrých desek s drukem a pošlu je domů k nahlédnutí přes víkend. Vy je přes víkend prosím podepište, v deskách nechte a v pondělí pošlete zpět do školy). Děkuji.

 Od domácích úkolů vás nechám první 2 týdny odpočinout. Zůstane jen čtení v Živé abecedě.:-))

 4) Vyučování bude každý den od 8 do 11:40 hodin. Nesmí se vyučovat tělesná výchova a hudební výchova. Angličtina bude pro obě skupiny spojená, učit budu AJ já, p.uč. Machalová pokračuje v distanční výuce pro 3. třídy.

Takže nepojedeme přesně podle rozvrhu, ale tak, jak budeme potřebovat. Denně čtení, psaní, matematika + po jedné hodině toho ostatního :-))

 5) Ve středu nezapomeňte dát dětem do školy ručník. 

Do aktovky prosím všechny učebnice – zkontroluji domácí práci za poslední týden. V notýsku prosím o opravu datumů (pokud jste nalinkovali dopředu). Jen mi tam nechte 1 celou stránku – (týden od 18.10.) na pochvalu a samolepky za domácí práci a posílání fotek do třídních webových alb, jak jsem dětem slíbila :-))

Ve čtvrtek dejte prosím dětem do školy jejich 1 oblíbeného plyšáka .-)) Děkuji.

 

 6) Družina bude fungovat na 4 skupiny po jednotlivých třídách (1.A, 1.B, 2.A, 2.B), děti by se neměly mísit. Roušky jsou povinné i tam.

 Toť vše, těším se na vaše dětičky a přeji nám všem hodně síly, zdraví a dobré nálady!:-))

Vaše učitelka

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.11. 2020
Školy i nadále zůstávají zavřené, pokračujeme v distanční výuce.
Veškeré podrobné informace k průběhu domácího vyučování najdete na ÚKOLOVÉM WEBU.
ŘÍJEN


Výsledek obrázku pro podzim kreslený | Cards, Gaming logos, Logos
INFORMACE PRO RODIČE PRVŇÁČKŮ
Vážení rodiče,
už máme za sebou celý měsíc školní docházky vašeho malého školáka (školačky) :-)). Děti se opravdu moc snaží, svědomitě plní své úkoly a vidím, že pracují s radostí.
Vám, rodičům, děkuji za každodenní spolupráci.
Průběžně mi "v hlavě naskakují" věci, které bych vám potřebovala říci, ale protože třídní schůzky budou až v listopadu (doufám), rozhodla jsem se napsat je sem, na třídní webové stránky. Jsou to informace potřebné k hladkému průběhu našeho společného snažení :-)) Tak tedy:

1) Děkuji všem rodičům, kteří si již vytvořili účty na Škole online. Pokud by došlo k uzavření škol (což snad nenastane), bude nutná komunikace právě i na tomto místě.

2) Na výuku anglického jazyka děti dostaly velké sešity, kam si budou lepit slovíčka a další materiály. Není potřeba děti slovíčka podle sešitu učit, na to bude stačit hodina ve škole. Jsou to materiály sloužící pro informovanost rodičům, jakým tématem se právě zabýváme. Poprosím vás jen o podepisování nově vlepených věcí a kontrolu toho, že dítě sešit na úterní angličtinu v aktovce opravdu má.

3) Každý den je potřeba kontrolovat penál, tzn. ořezat do špičky všechny pastelky a tužky, podívat se, že nechybí ořezávátko s krytkou (to může být v nějaké kapsičce v aktovce) a měkká guma. V penále nejsou potřeba fixy, ty mohou být v kufříku na VV. Co ale nutně potřebujeme, to jsou všechny barvy pastelek. Zkontrolujte prosím tyto barvičky: žlutá, oranžová, červená, růžová, fialová, modrá, zelená, hnědá, šedá, černá. Denně pracujeme do učebnic společně s interaktivní tabulí, kde používáme různé barvy a děti se hlásí, že některé barvičky nemají.
Krátká podtrhávací pravítka prosím podepište lihovou fixou a my si je necháme v košíčku ve třídě.

4) Domácí úkoly, které děti dostávají, musí dělat vždy za přítomnosti a pomoci rodiče. Je třeba u prvňáčka sedět, dohlížet na to, co dělá, kontrolovat správné držení tužky, správné sezení, pomáhat, povzbuzovat ho.
Při každodenním čtení stránky v Živé abecedě znovu žák přejíždí tužkou obloučky pod slabikami (nakonec jsem zůstala místo bílé pastelky u tužky), nebo prstem obloučky obtahuje. Rodič sedí u něj a dívá se a poslouchá, že slabiky ukazuje a čte správně. Chválím vás všechny za vzorné podepisování přečtené strany (za odměnu máte smajlíky :-))

Notýsky také kontrolujte a podepisujte každý den. Linkujte vždy na celý měsíc dopředu. Děkuji.

5) Hotové práce na nakopírovaných listech si dáváme ve škole do růžových a modrých papírových desek. Vždy na konci měsíce si děti tyto desky přes víkend přinesou domů, abyste si mohli práce prohlédnout. Prosím, abyste se na deskách podepsali k příslušnému měsíci, že jste pracovní listy svých dětiček viděli. Děkuji. Poprvé pošlu příští pátek.

6) Velmi důležitá věc pro školní práci prvňáčků je správné držení tužky. Hodně dětí ještě nemá uvolněnou ruku, na tužku tlačí, nebo ji špatně drží. Při psaní třídu s paní asistentkou obcházíme, děti opravujeme, ale potřebuji v tomto směru i vaši spolupráci.
Před každým psaním je potřeba uvolnit ruku např. pomocí jednoduchých cviků nebo říkanky, správně si sednout (zadeček na celé ploše židle, oba lokty na lavici, nohy rovně vedle sebe, nepíšící ruka přidržuje odspoda sešit), uvědomit si a zopakovat správné držení tužky (leží na prostředníčku, palec a ukazováček přidržují). Držení nesmí být křečovité, děti pak na tužku hodně tlačí. Pozor na "kroucení ruky odshora", konec tužky by měl směřovat přibližně k rameni píšící ruky. Důležité je naklonění sešitu - praváci vlevo (tzn. sešit pravým horním rohem nahoru), leváci buď naopak nebo sešit nechávají rovně.
Je toho hodně, co musíme ohlídat, ale pokud se dítě špatné návyky neodnaučí, bude pro něj psaní obtížné a unavující.
Můžete se podívat třeba na tento odkaz, kde máte i obrázky nesprávného držení psacího náčiní a další rady. Děkuji vám za pomoc.

7) V tomto týdnu si děti přinesly domů katalogy s nabídkou knížek od Albatrosu a knižního klubu Fragment. Máte možnost si za výhodné ceny vybrat knížky pro své malé (budoucí) čtenáře, nabídka je opravdu velká. Tyto katalogy děti dostanou několikrát do roka a pokud budete mít o některé knihy zájem, vyplňte prosím objednávku v zadní části katalogu, odstřihněte ji a pošllete po žákovi. Já knihy objednám a až přijdou do školy, dostane žák lísteček s jménem knížky, kterou si objednal a cenou, kterou má zaplatit do určitého termínu. Po zaplacení mu knihu předám.
Objednávky jsou závazné.

Tak snad zatím z mé strany všechno. Děkuji vám, že jste dočetli až sem :-)) A kdybyste cokoli potřebovali dovysvětlit, jsem vám k dispozici. 
Krásné podzimní dny!
Šárka Michálková

ZÁŘÍ


Základní škola Mořkov


VÍTÁM VŠECH 21 ŠKOLÁČKŮ Z NAŠÍ TŘÍDY 1.B!

PŘEJI VÁM  KRÁSNÝ START DO PRVNÍHO ROKU ŠKOLNÍ DOCHÁZKY, HODNĚ RADOSTI, NOVÝCH KAMARÁDŮ A ZAJÍMAVÝCH ZÁŽITKŮ.
VAŠE TŘÍDNÍ UČITELKA ŠÁRKA MICHÁLKOVÁ


ORGANIZACE PRVNÍHO TÝDNE:

 - v úterý 1.9.2020 slavnostní zahájení školního roku, přivítání dětí a rodičů v 1. třídě
Končíme v 8:45 hodin.

 - ve středu 2.9. budou děti ve škole 2 hodiny, tj. do 9:45 hodin
S sebou bačkory v podepsaném látkovém sáčku, vybavený penál. svačina, ubrousek, pití.

 - ve čtvrtek 3.9. budeme ve škole 3 hodiny, tj. do 10:45 hodin, v pátek už 4 hodiny, tj. do 11:40 hodin.

VE ČTVRTEK 3.9. OD 15:30 PROBĚHNOU TŘÍDNÍ SCHŮZKY. ÚČAST VŠECH RODIČŮ NUTNÁ. DĚKUJI.INFORMACE PRO RODIČE

Organizace prvního týdne: Od pondělí 7.9. podle rozvrhu – vlepen na zadní straně notýsku.

Notýsky: Prosíme o vyplnění a podpis. Notýsky denně kontrolujte a denně na pravé straně podepisujte. Prosíme nalinkujte podle vzoru vždy na celý měsíc.

Příchod do školy: do šatny děti přicházejí samy, čeká tam na ně tř.učitelka nebo paní asistentka, která jim pomůže. V šatně je vždy dozor. Rodiče do šatny nechodí z důvodu malého prostoru a z důvodu zvýšených hygienických opatření. Škola se otevírá v 7:40, nejpozději v 7:55 ale musí být podle školního řádu všechny děti ve třídě. Sáčky na bačkory a úbor na TV zůstává v šatně.

Omluva dítěte: ze zákona je rodič povinen omluvit dítě do 72 hodin (telefonicky, sms, e-mailem, osobně). Omluvenku poté zapište do notýsku do „sdělení“. Nutné vyzvedávat pokaždé domácí úkoly (ne až po nemoci).

Vyzvedávání dítěte v průběhu výuky: rodič musí vždy dítě osobně vyzvednout. Děti nemůžeme pustit samotné.

Odchod dětí ze školy po skončení výuky: pokud půjde samo, vždy musí mít lísteček s podpisem rodičů – netýká se družinových dětí, ty si u třídy vyzvedává paní vychovatelka.

Příprava do školy: Je nutné denně se s dítětem připravovat, kontrolovat a podepisovat notýsek, podepisovat každý domácí úkol, denní příprava penálu – ořezané pastelky a tužky. Pomůcky připravujte podle rozvrhu, není třeba nosit vše. Nedávejte zbytečně drahé hračky a věci, které do školy nepatří. Za případnou ztrátu škola neodpovídá.

Označení domácích úkolů: červený puntík u úkolu, popř. zakroužkováno – dětem bude vysvětleno. V Živé abecedě bude zakroužkovaná stránka, kterou mají žáci za úkol znovu doma přečíst – také pokaždé dole na stránce podepište.

Spolupráce se školou: všechny důležité informace budou zapsány v notýsku, na webových stránkách třídy (www.machovka.cz) nebo přes Školu online.

 

Cokoliv potřebují rodiče řešit s třídní učitelkou, domluví se mimo vyučování, ne v hodině – telefonní kontakt je v notýsku.

Prosím do pondělí o vyplnění dotazníku, který byl rozdán na třídních schůzkách.

Co se bude platit:

pracovní sešity a učebnice (v hodnotě 800 Kč)       250 Kč do 30.9.

kopírování                                                              100 Kč do 31.10.

příspěvek Občanskému sdružení                            300 Kč do 31.10.

Seznam pomůcek pro 1. třídu:

 • bačkory (ne pantofle) v látkovém sáčku (podepsané)

 • cvičební úbor v malém batůžku (tričko, kraťasy, tepláky, cvičky nebo tenisky – čisté!)

 • ručník s poutkem podepsaný (každý pátek na vyprání)

 • 1 balení kapesníků v krabičce (na 1. pololetí)

 • látkový ubrousek na svačinu (ne kapesník)

 • lahvička na pití dobře uzavíratelná

 • obaly na sešity a učebnice (správnou velikost)

 • velké desky na sešity (malé ne, nevešly by se tam učebnice)

 • v penále pastelky (každý den ořezané), měkká guma, ořezávátko s krytkou, 2 tužky č. 1 a 2 tužky č. 2, krátké podtrhávací pravítko, bílá pastelka na obloučkování slabik

   

  Kufřík (podepsaný) na Vv a Pv a do něj:

 • sklenička na vodu od přesnídávky

 • voskovky a fixy

 • modelína

 • nůžky s kulatými hroty (leváci pro leváky)

 • vodové barvy větší

 • lepidlo tyčinkové Kores 40 g

 • krycí plachta na lavici

 • černá tuš

 • 2 černé silné fixy s kulatým hrotem

 • 1 stíratelný fix Centropen č. 2507 nebo 2709 

Všechny věci (pokud možno) musí být podepsané.

Vše ze seznamu dětem opatřete prosím co nejdříve, nejlépe do konce tohoto týdne, tj. do 6.9.2020. Kufříky si děti budou nechávat ve třídě.

Děkujeme. 
Kalendář Akcí: 19. 7. - 25. 7.

19PondělíPO20ÚterýPO21StředaPO22ČtvrtekPO 23PátekPO24SobotaPO25NedělePO
7:00
8:00
9:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00